gi. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług z kilku wybranych specjalizacji. Można wyróżnić dziewięć takich specjalności stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza oraz epidemiologia i zdrowie publiczne. Każda z tych specjalizacji stomatologicznych zajmuje się innym zakresem dotyczącym zdrowia zębów, jamy ustnej i okolic przyległych. Najczęściej spotykanymi usługami w gabinecie stomatologicznym są te, które obejmują chirurgię stomatologiczną, stomatologię zachowawczą z endodoncją oraz stomatologię dziecięcą. Zabiegi stomatologiczne są więc odpowiednio podzielone ze względu na określone specjalizacje stomatologiczne.
Rodzaje usług stomatologicznych
Każdy z nas chciałby się cieszyć zdrowiem jak najdłużej, w tym także posiadać piękny i zdrowy uśmiech. Osobami, które pomagają w utrzymaniu właściwej higieny oraz zdrowia zębów i jamy ustnej są stomatologowie. Zakres usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne jest dość szeroki i zahacza o różne specjalizacje z zakresu stomatologii. Przykładowymi działami, z których są oferowane usługi stomatologiczne, są profilaktyka, stomatologia estetyczna czy stomatologia zapobiegawcza. Ponadto można jeszcze wymienić stomatologię chirurgiczną, protetykę, stomatologię dziecięcą oraz leczenie kanałowe, inaczej zwane endodoncją. W ramach każdej specjalności stomatologiczne są oferowane konkretne usługi, gdzie na przykład przy stomatologii estetycznej znajduje się usługa wybielania zębów. Gabinety stomatologiczne posiadają więc bardzo szeroki zakres usług, ponieważ sam dział medycyny, jakim jest stomatologia, jest obszerny i zawiera wiele specjalizacji. Wszystkie usługi oferowane przez gabinety, w zależności od konkretnego pacjenta, są potrzebne do utrzymania zębów i jamy ustnej w dobrej formie.
Zasady utrzymania higieny jamy ustnej
Profilaktyka stomatologiczna jest jedną ze specjalności stomatologicznych, której celem jest zapobieganie różnych chorobom zębów i jamy ustnej, w tym głównie próchnicy. Jednym z najważniejszych działań profilaktycznych jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, jednak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej każdego dnia. Przede wszystkim należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie używając odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów. Warto także używać płynu do płukania jamy ustnej, który czyści trudno dostępne miejsca. Ponadto dobrze jest również używać nici dentystycznych, które usuwają resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Jeśli nie jesteśmy pewni co do zasad utrzymywania właściwej higieny, zawsze możemy zwrócić się do lekarza stomatologa i umówić się na konsultacje z tego zakresu. Warto wdrożyć do codziennej rutyny odpowiednie działania mające na celu utrzymanie właściwej higieny zębów oraz jamy ustnej.
Co oznacza endodoncja
Stomatologia, która jest szerokim działem medycyny, posiada wiele różnych specjalizacji. Jedną z najistotniejszych specjalizacji jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi tak zwana endodoncja. Endodoncja, będąca działem stomatologii zachowawczej, zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. W ofertach poszczególnych gabinetów stomatologicznych często można spotkać nazwę endodoncja mikroskopowa. Jest to nic innego, jak leczenie kanałowe zębów przy pomocy mikroskopu, który pozwala na większą precyzję oraz dokładniejsze czyszczenie kanałów. Leczenie endodontyczne wykonuje się przy głębokich ubytkach próchniczych, przy martwicy miazgi zęba lub ze wskazań protetycznych przed założeniem korony lub mostu. Leczenie kanałowe zęba wykonuje się przy użyciu specjalnych narzędzi umożliwiających usunięcie zakażonej tkanki, czyszczenie kanałów oraz ich dezynfekcję. Po wykonaniu czyszczenia kanałów i komory zęba ubytki wypełnia się specjalnym materiałem. Leczenie kanałowe oraz leczenie endodontyczne są nazwami na ten sam rodzaj zabiegu.